Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
2423/149Aarhus
John Lübschitz: Søndagssysler i haven en sommerdag. Sign. J. Lüb. 89. Pastel på papir. Lysmål 45 x 57.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/150Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med klaverspillende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/157Lyngby
Viggo Pedersen: "Markvej mellem modne Rugagre". Sign. Viggo Pedersen 15. juli 1914. Olie på lærred. 50 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/158Lyngby
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/159Lyngby
Dansk maler, ca. 1900: Udsigt til Fredensborg Slot fra slotshaven. Sign. H. O. 1900. På blændrammen på etiket betegnet Heinrich Olsen. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/160Aarhus
Frederik Wilhelm Svendsen: Interiør fra en solbeskinnet dagligstue. Sign. F. Svendsen. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/162Lyngby
Hugo V. Pedersen: Skovparti med grantræer. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 34 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/166Lyngby
Simon Simonsen: Marklandskab med to heste og et føl. Sign. Simon Simonsen 1904. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/168Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med syende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 36 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/169Lyngby
Frederik Storch: Italienerinde og barn ved et vejalter. Sign. Storch. Olie på lærred. 32 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/171Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Bakket landskab med en grusvej, i baggrunden hav. Usigneret. Olie på papir. 14,5 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/174Lyngby
Engelsk maler, ca. 1800: Skibsportræt. Usigneret. Olie på lærred monteret på pap. Lysmål 50 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/176Aarhus
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/180Aarhus
Ole Pedersen: Overskyet landskab med udsigt over marker. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 60 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/200Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Traktørstedet Bellevue set fra en badebro. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/203Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Optræk til slagsmål. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 37 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/205Lyngby
Th. B. Dahl: Opstilling med mælkebøtter. Sign. Th. B. Dahl. Olie på plade. 44 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/214Lyngby
Julius Paulsen: Ung pige siddende på en stol. Sign. J. P. 23. Olie på malepap. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/221Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En kvinde spejler sig i vandet. Usigneret. Olie på malepap. 49,5 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/225Lyngby
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/242Lyngby
Franz Wobring: Vildtvoksende roser. Sign. F. Wobring 1916. Olie på lærred. 65 x 89.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/244Lyngby
Robert Panitzsch: Kanalparti fra København. Sign. Robert Pan. 45. Olie på lærred. 75 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/248Lyngby
Peder Nielsen Foss: Kystparti med kæntrende skibe. Sign. P. F. 1876. Olie på lærred. 51 x 74,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/249Lyngby
Frants Landt: Stille morgen på havet. Sign. Fr. Landt. Olie på lærred. 32,5 x 40,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/250Lyngby
A. P. Madsen: "Køer paa Marken". Sign. A. P. Madsen 1891. Olie på lærred. 32 x 43,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/251Aarhus
Daniel Jules Camille Koechlin: "Dorf am See". Sign. monogram. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/252Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/255Aarhus
Ole Ring: Parti fra en landsbygade med stråtækte huse og en kirke. Sign. Olie på lærred. 49,5 x 66,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/257Aarhus
August Fischer: Parti fra Val Bregaglia i Italien. Sign. Aug. Fischer Val Bregaglia 1889. Olie på lærred. 63 x 94.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/259Aarhus
Marie Luplau: Landskab fra Liseleje. Sign. Marie Luplau, Liseleje 1917. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/260Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/261Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 30.
Vurdering :
2423/268Aarhus
Helge Helme: Interiør med en kvinde foran spejlet. Sign. H Helme. Olie på lærred. 36 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/269Aarhus
Carl Bille: Marine med hjuldamper og sejlskib i høj sø. Sign. Carl Bille. Olie på lærred. 38 x 59.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2423/270Aarhus
Sophus Vermehren: Portræt af en siddende ung kvinde med en blomst. Sign. S. Vermehren. Olie på lærred. 47,5 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/272Aarhus
Sophus Vermehren: Interiør med læsende herrer. Sign. S. Vermehren 1892. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/275Aarhus
P. C. Holm: Skibsportræt af den slesvig-holstenske bark "Alma". Sign. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2423/276Aarhus
Lorenz Petersen: Skibsportræt af den danske bark "Ellen", ført af kaptajn J. F. Møller. Sign. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/277Aarhus
Carl Locher, tilskrevet: Marine med talrige skibe. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 41.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/278Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/283Aarhus
Julius Petersen: Parti fra den ydre mole på Aarhus Havn, 1901. Sign. Julius Petersen, 1901. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/284Aarhus
Axel Helsted: Fiskere ved en sø. Sign. AH. Olie på lærred. 42 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/294Aarhus
Carl Locher: "Damper passerer Kullen". Sign. Carl Locher. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 31.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/300Aarhus
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/301Aarhus
Heinrich Buntzen: Kystparti med et fiskerhus. Sign. monogram 51. Olie på papir monteret på plade. 20 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/302Aarhus
Einar Hugo Olsen: Portræt af pige. Sign. monogram, 1917. Olie på malepap. 32 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/304Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Hedelandskab med personer, der betragter en solnedgang. Usign. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2423/305Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en adelsmand. Utydelig signeret. Dateret 1826. Olie på lærred. 36 x 32.
Vurdering :
2423/309Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine med dampskibet "Nordstjernen". Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/316Lyngby
Anton Thorenfeld: Udsigt over et kystlandskab nær en sommerdag. Usigneret. Verso betegnet A. Thorenfeld. Olie på lærred monteret på lærred. 17,5 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/318Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse.: Kystparti med solnedgang. Utydeligt sigeneret. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/320Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenlandskab med en hyrde og geder. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/321Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterlandskab med ulve. Sign. E. Szwarnowski. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/322Aarhus
Tysk maler, 19. årh: Gårdeksteriør med to vandringsmænd der holder hvil. Usigneret. Olie på pap. 36 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/323Aarhus
Charles Rochussen: Symbolsk fremstilling af dagen og natten. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 97.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/326Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre i rød uniform. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/327Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/328Aarhus
Helge Helme: Portræt af en siddende balletdanserinde. Sign. monogram. 47. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/331Aarhus
Torsten Kruse: "Kurt"/"Moshulu". Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/334Aarhus
Torsten Kruse: Marine med finsk skonnert. Sign. Kruse 97. Vandfarve og tusch på papir. Lysmål 29 x 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: