Møbler, spejle og lysekroner. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre møbler
2423/83Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 121. B. 61.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2423/89Lyngby
Svensk barok skab af senere bemalet træ. 18. årh.s begyndelse og senere. H. 200. B. 106. D. 67.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2423/95Lyngby
Svensk sengustaviansk konsol af forgyldt og bemalet træ. 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 102. D. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/101Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 74. B. 74. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/104Aarhus
Svensk kommode af mahogni, front med tre skuffer. Gustaviansk form. Cirka 1900. H. 82. B. 90. D. 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/107Aarhus
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/110Aarhus
Fransk konsolvitrine af rigt udskåret og forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh. H. 82,5. B. 96. D. 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/122Aarhus
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/128Aarhus
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/134Aarhus
Prydvase af lys marmor, rigt udhugget med bladværk og ansigt. 20. årh. H. 124. B. 65. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/245Aarhus
Dansk Rokoko flisebord af egetræ med cabriole ben i form af dyrepoter. 18. årh. H. 77. B. 96. D. 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/262Aarhus
Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/295Aarhus
Barok langbord af egetræ, sarg med skuffer, balusterformede stammer. 18. årh. H. 79,5. B. 69,5. L. 221.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/299Aarhus
Et par søjler af marmoreret og delvist forgyldt træ, udskåret med snoede stammer og kapitæler. 20. årh. H. 152. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/303Aarhus
Halvrundt spillebord af mahogni på lige tilspidsede ben. 20. årh. H. 76. Diam. 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/306Aarhus
Barok chatol af egetræ, overskab med to låger. 18. årh. H. 217. B. 121. D. 57/94.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/319Aarhus
Lille dansk barok kiste af egetræ med gennembrudte jernbånd. 18. årh.s midte. H. 54. B. 70. D. 41.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: