Kunst på fx lærred, panel eller papir malet med oliemaling, akrylmaling, tempera eller lignende, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne malerier
921/418Lyngby
Corneille: "La chevelure epandue". Sign. Corneille 81. Akryl på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/419Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Dansende sin glæde", 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
150.000 DKK -
921/420Lyngby
Corneille: "Couple à l'oiseau", 1993. Sign. Corneille, II/IV. Polykromt dekoreret skulptur af træ. Fire dele. Samlet 214 x 224 x 115.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK -
921/421Lyngby
Carl-Henning Pedersen: ”To blå figurer”, 1973. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 117.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
921/423Lyngby
Michael Kvium: Uden titel, 2002. Usign. Patineret gips. H. 35. B. 23. D. 25.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/424Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: ”Lamentation”, 2018. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/426Lyngby
Martin Bigum: "Voyeur", 1999. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 190 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
921/427Lyngby
Frederik Næblerød: ”Stilleben”, 2018. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/428Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/429Lyngby
Tal R: ”Palace Arrival”, 2003. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred i ramme bemalet af kunstneren. Samlet 62 x 62 x 7.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
921/430Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: "Yogamanden lod som om han ikke eksisterede”, 2006. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 103 x 133.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/431Lyngby
John Kørner: "Birds in the Yellow Gallery". Sign. på bagsiden Kørner 2007. Olie på lærred. 240 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
921/433Lyngby
John Kørner: "Svært", 1998. Sign. på bagsiden Kørner 98 med titel. Olie på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/434Lyngby
Alexander Tovborg: ”Love treats me kind”, 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 170 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/435Lyngby
Martin Bigum: "Hunter & The Hunted", 2001. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 225.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
921/436Lyngby
Kehnet Nielsen: "Rødt landskab". Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 2008 med titel. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/437Lyngby
Michael Kvium: "Pale Fall", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
921/438Lyngby
Morten Buch: "Sko", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/440Lyngby
Michael Kvium: "Skyggelandskab", 1992. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 180 x 150.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
921/441Lyngby
Olafur Eliasson, Elias Hjörleifsson: "Wave drawing from north of Iceland", 1998. Bladstørrelse 64 x 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/442Lyngby
John Kørner: "Shopping at the Creek". Sign. på bagsiden Kørner 2020 med titel. Akryl på lærred. 150 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
125.000 DKK -
921/443Lyngby
HuskMitNavn: Uden titel (Liggende par). Sign. HuskMitNavn 08. Akryl på lærred. 200 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK -
921/444Lyngby
Christoph Ruckhäberle: "Nachtstück", 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/445Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: “She was picking berries”. 2006. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/446Lyngby
Jesper Christiansen: "Pinkerton, Suzuki + Butterfly", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 165 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
921/447Lyngby
Emily Gernild: Uden titel. Sign. på bagsiden Emily Gernild 2009. Akryl og olie på lærred. 100 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK -
921/448Lyngby
Emily Gernild: "Klasse Talk". Sign. på bagsiden Emily 2013. Olie på lærred. 75 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/449Lyngby
Kaspar Bonnén: Interiør, 1999. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 180.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/450Lyngby
Lars Tygesen: Uden titel, nov. 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Olie og collage på lærred. 250 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/451Lyngby
Lars Nørgård: "Pillow Tree", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
75.000 DKK -
921/452Lyngby
Asger Dybvad Larsen: Uden titel, 2017. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media, syet collage af lærred. 190 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/453Lyngby
Tal R: "One down - show must go on". Sign. på bagsiden Tal R. 2003. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
921/454Lyngby
Huguette Arthur Bertrand: "Vlama", 1957. Sign. Hug. Arthur Bertrand; sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/455Lyngby
Huguette Arthur Bertrand: Uden titel. Sign. Hug. A. Bertrand; sign. på bagsiden med dedikation. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
921/457Lyngby
Hans Hofmann: Uden titel, ca. 1940. Usign. Tusch, farvekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 28 x 16,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/458Lyngby
A. R. Penck: Uden titel. Sign. A.R. 81. Akvarel på papir. Bladstørrelse 29 x 40.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/459Lyngby
A. R. Penck: "The new rock'n roll". Sign. A.R. Penck samt sign. på blændrammen A. R. Penck. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
150.000–250.000 DKK -
921/460Lyngby
Antonio Saura: "Superposition (Nu)", 1973. Sign. Saura. Mixed media på papir. Bladstørrelse 20,5 x 25,5.
Vurdering :
40.000 DKK -
921/462Lyngby
Wolf Kahn: "Pale orange", 2006. Sign. W. Kahn. Pastel på papir. Lysmål 22 x 29.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/463Lyngby
A. R. Penck: "Skulptur", 1987. Sign. A.R. Penck. Tuschlavering og oliekridt på papir. Bladstørrelse 60 x 88,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/464Lyngby
Hervé Télémaque: ”Passage (oblique)", 1970. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
921/465Lyngby
Victor Vasarely: "Quata", 1958. Sign. Vasarely. Akryl og olie på plade. 37 x 34. Monteret i plexiglaskasse. Samlet 52 x 49.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK -
921/467Lyngby
John Copeland: "The Mouse ate the Cat again", 2015. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 81.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/468Lyngby
Chris Johanson: "Human", 2005. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl og latex på funden ramme. Total 31,5 x 20,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/469Lyngby
John Copeland: "A currency of words", 2016. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 229 x 213. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
921/471Lyngby
Alan Uglow: Uden titel. 2000. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på hørlærred. 55 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
921/472Lyngby
Alan Uglow: "Mensajeros", 1999. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på fiberplade. 60,3 x 69,8.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
921/473Lyngby
Günther Förg: Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 93. Akryl på bly. Monteret på plade. 60 x 40.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
921/474Lyngby
Günther Förg: Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 94. Akryl på bly. Monteret på plade. 60 x 40.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
921/475Lyngby
Rolf Hanson: "Éadem fed áliter, Nr. 9", 2007. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på plade. 170 x 160.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
921/476Lyngby
Roberto Matta: "L'hotesse du Commissariat", 1967-68. Usign. Olie på lærred. 65 x 74.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
921/477Lyngby
Markus Linnenbrink: "STAYINSTAYOUSTAYINSTAYOUTSTAYINSTAYOUT", 2015. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Epoxy resin og pigment på træ. 38 x 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/478Lyngby
Mark Francis: "Alpha", 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred monteret på plade. 70 x 53,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/479Lyngby
Viktor IV: Uden titel. Usign. 20 VII 1973. Olie og lakfarve på drivtømmer. 46 x 64.
Vurdering :
25.000 DKK -
921/481Lyngby
Walasse Ting: "Chicago Yellow Gun". Sign. på bagsiden Ting 63 med titel. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/482Lyngby
Bengt Lindström: Figur. Sign. Lindström. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK -
921/483Lyngby
Walasse Ting: Uden titel, 1962. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
921/484Lyngby
Jiri Georg Dokoupil: "Montserrat Caballé". Sign. Dokoupil 1990. Sod på lærred. 160 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/487Lyngby
Yuichi Hirako: ”Memories of my garden / Orchestra”. Sign. på bagsiden monogram 2011. Akryl på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
921/488Lyngby
Fang Lijun: "No 4". Sign. (på kinesisk) 2008. Olie på lærred. 180 x 250. Uindrammet.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
921/489Lyngby
Sven Dalsgaard: "En søndag formiddag". Sign. Sven Dalsgaard 1943. Olie på lærred. 47 x 47.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/491Lyngby
Rita Kernn-Larsen: "Fuglepar", 1930erne Sign. rk-l; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 23.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK