2418/315
Et par kinesiske tallerkerner af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster, frugter, flagermus og symboler. Medfølgende stande af træ. 19.-20. årh. Diam. 14. Samt famille rose tallerken af porcelæn, dekoreret med blomster. Mærket Qianlong, men 20. årh. Diam. 25. (5)
Den ene tallerken med revne, den anden med talrige minimale jernpletter på bagsiden. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Den ene stand med defekte hængsler.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||