2419/​522

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster” og “Dronningemønster”. Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, 1944–1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 612 g. (19)

Bestående af:

“Kongemønster”: 1 frokostkniv med langt skaft L. 20,2., 4 dessertskeer L. 17,3., 6 teskeer L. 12,9., 1 teske med pæreformet laf L. 12,6., 1 kaffeske L. 11,2., 1 kartoffelske L. 20,2., 1 steggaffel L. 20.

“Dronningemønster”: 1 teske med pæreformet laf L. 12,6., 2 pålægsgafler L. 15,7., 1 sauceske L. 19,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Manglende oxidering ved ornamentik. “Kongemønster”: Frokostkniv med enkelte buler på skaft. Dessertskeer med kraftig slitage og med overfladeridser forårsaget af rensning med hård svamp eller ståluld. Kartoffelske med større bule på laf.

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK