2419/798
Vase af marmoreret orange og hvidt glas med overfang af brunligt glas udskåret med montbretiablomster. Sign. Daum Nancy, France, samt med Lorraine-korset. Udført ca. 1900–1910'erne. H. 18,5. Diam. ca. 9,5.
Litteratur: “Collection Daum Nancy. 3ème Vente au Japon”. Udgivet af Ader Picard Tajan. Motiv afb. s. 91.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Slebning på side, hidrørende fra fremstillingen.
Vurdering
Hammerslag
14 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||