2419/​141

Nederlandsk barok form øreskål af sølv, oval form, to håndtag smedet med figurer og ansigter, korpus, graveret med bladværk, allegorier og våbenskjold. Utydelige stempler. 19. årh.s slutning. Vægt 192 g. H. 8,5 cm. L. 24 cm.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive få ridser og mærker samt reparation eller senere/grov lodning mellem skål og fod.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.000 DKK