Tove Anderberg (f. Aalborg 1942, d. 2021)
Stor, skulpturel vase af stentøj modelleret som blomst. Dekoreret med gulgrøn glasur. Sign. Tove Anderberg 95. Unik. H. 39,7. Diam. ca. 18–21.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Munding med større reparation og revner.
Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
2 bud