Her finder du kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande fra Asien, fx Tibet, Kina, Japan og Thailand. Her kan du bl.a. byde på røgelseskar, ostindisk porcelæn, værker i gouache og genstande i cloisonné, hatstands, sølv, Buddha-figurer, vægrelieffer, foldeskærme, bojaner, silkemaleri og ældre beklædning, lak-arbejder, Satsuma etc.
Vi sælger asiatisk og islamisk kunst og kunsthåndværk på Onlineauktion hver mandag kl. 20 og på Liveauktion to gange om året.
Asiatisk kunsthåndværk
i Aarhus
2420/362
Kinesisk rektangulær æske af rodtræ. 19.-20. årh. H. 6. L. 24. B. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2421/48Aarhus
Kinesisk altervase af porcelæn, "dou". Tilhørende stand af træ medfølger. 19. årh. H. inkl. stand 21.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/72Aarhus
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/144Aarhus
To kinesiske fade af porcelæn, det ene dekoreret med qilin. Sen Ming, 1368-1644. Diam. 30 og 31. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/240Aarhus
Thailandsk buddha af forgyldt bronze. Rattanakosin stil. 20. årh.s begyndelse. H. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/255Aarhus
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue. Samt stand af udskåret træ. Qing. 19. årh. Diam. 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/261Aarhus
Kinesisk krukke af porcelæn, dekoreret med fisk og vandplanter. Yuan stil. 19. årh. H. 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/263Aarhus
Et par kinesiske kander samt et par skåle af porcelæn, dekorerede i jernrødt. 19.-20. årh. H. 14 og 7. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/265Aarhus
Thailandsk Buddha af bronze, stående på trone. Rattanakosin stil. 20. årh.s slutning. H. 106.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/267Aarhus
Et par Canton urtepotteskjulere af emalje samt to prydtræer med blade af glas. 20. årh. H. 10-29. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/269Aarhus
Japansk Arita fad af porcelæn, dekoreret med "a hundred cranes" i blåt transferprint. Meiji 1868-1912. Diam. 30.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2422/112Aarhus
Lotusformet Canton kabaretfad af emalje bestående af 12 fade. Sign. Bai Shi. Kina, 18. årh. Diam. 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2422/118Aarhus
Kinesisk vase og tallerken af porcelæn, dekorerede i powder blue-glasur. Qing, 19. årh. Vase H. 44. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/122Aarhus
Kinesisk krukke af porcelæn, dekoreret med opstilling. Monteret som bordlampe. 19. årh. H. ekskl. montering 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/124Aarhus
Glasbakker, skåle, kurv m.m. af sølv og forsølvet metal. Bl.a. Indonesien. 20. årh. Skåle Diam. 13. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/130Aarhus
Kinesisk Swatow fad af porcelæn, dekoreret i blåt med drager og flammeformationer. Ming 1368-1644. Diam. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/136Aarhus
Buddha af forgyldt bronze, siddende i bhumisparsha mudra. Siam. 19. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/150Aarhus
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret med de udødelige guder. Sign. Cai Wenhua. 20. årh. Lysmål 32,5 x 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/270Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, bestående af bordlampe, cikade-bure, flakon m.m. 19.-20. årh. H. 4,5-26. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/271Aarhus
To kinesiske figurer af udskåret og lakeret træ i form af embedsmænd. 18.-19. årh. H. 20 og 22. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/275Aarhus
Ren Yiping: Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret med kvinder. Sign. 20. årh. Lysmål 75 x 21. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/286Aarhus
Kinesisk seglsæt, snusflasker, figurer og meditationskulger af fedsten, glas, bronze m.m. 20. årh. H. 2,5-9,5. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/287Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret med fisk. Monteret som bordlampe. Sign. Sen Qing/Republik. H. 28.
Vurdering :
2.400 DKK Næste bud:
2422/291Aarhus
Kinesisk smykkeskrin af træ med lås af patineret bronze i form af strengeinstrument. 19. årh. H. 10. L. 20. B. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/295Aarhus
Kinesiske kunstnere, ca. 1900: Rytter samt portræt af Wang Xizhi. Tusch på papir. Lysmål 17,5 x 20,5 og 23 x 13. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: